Full text: Clavius, Christoph: Christophori[i] Clavii Bambergensis Ex Societate Iesv In Sphaeram Ioannis De Sacro Bosco Commentarivs

Ioan. de Sacro Boſco.

ta eatum pars, in qua partes minores continentur, ſtatuatur ad ſiniſtram, re-
liqua vero pars dimidiata continens maiores partes, ad dextram, veluti hic fa-
ctum eſſe vides, denominabunt ſe binæ mutuo. Nam 1. eſt 1/360. numeri 360.
At 360. faciunt 1/1. numeri eiuſdem 360. Item 5. conſtituunt 1/72 eiuſdem, at
72. efficiunt 1/5. &c. Sic quoque 3. faciunt 1/20. numeri 60. at 20. conſtituunt
1/3. eiuſdem numeri 60. &c.

V t autem cognoſcatur, quot particulæ cuiuſque diuiſionis vnum gradum
conſtituant, vel etiam totum zodiacum, libuit hic ſubnectere duas tabellas, in
quarum priori gradus integer in Minuta, Secunda, Tertia, Quarta, Quinta Sex-
ta, Septima, Octaua, Nona, ac Decima: In poſteriori vero totus zodiacus ſecun-
dum longitudin em in Gradus, Minuta, Secunda, &c. diſtribuitur.
GRADVS VNVS CONTINET.
Minuta 60
Secunda 3600
Tertia 216000
Quarta 12960000
Quinta 777600000
Sexta 46656000000
Septima 2799360000000
Octaua 167961600000000
Nona 10077696000000000
Qnot Gra
dus, Minu
ta, Secun-
da, & Ter
tia, &c. in
toto zo-
diaco con
tiueantur.
Decima 604661760000000000
ZODIACVS CONTINET.
Gradus 360
Minuta 21600
Secunda 1296000
Tertia 77760000
Quarta 4665600000
Quinta 279936000000
Sexta 16796160000000
Septima 1007769600000000
Octaua 60466176000000000
Nona 36279705600000000000
Decima 217678236000000000000

Vtramque hanc tabellam quiuis extendere poterit proprio marte in infini-
tum. Si enim Decima multiplicentur per 60. habebuntur Vndecima, & ſi hæc

Waiting...

Note to user

Dear user,

In response to current developments in the web technology used by the Goobi viewer, the software no longer supports your browser.

Please use one of the following browsers to display this page correctly.

Thank you.

powered by Goobi viewer